Ayak Bakımı (Podiatri)

Podiatri, ayak sağlığına dair medikal uygulamaların yapıldığı, sağlıklı ayakta koruyucu ve önleyici, tırnak batması, mantar vb istenmeyen durumların geliştiği ayaklarda ise tedavi yöntemleriyle ayak sağlığına yönelik çalışan bir branş olarak son yıllarda en çok tercih edilen alanlar arasında yer alıyor.

Tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi, ayaklarda görülebilen hastalıklarda da erken teşhis önem kazanıyor. Podologlar, ayağı her yönden değerlendirerek, uzman hekimle işbirliği içerisinde erken teşhis ve tedavilere yardımcı oluyor.

Medikal Ayak Bakımında Neler Yapılır?

Medikal ayak bakımında kuru podoloji cihazları ile steril bir şekilde yapılmış tırnak kesme işlemi yapılıyor. Ayrıca koruyucu ve önleyici şekilde tasarlanmış aparatlar kullanılıyor. Deri ve tırnaktaki ölü kısımların temizliği, tüm ayak değerlendirilmesi, ayak cildinin durumu, damar görünümü, doğru ayakkabı ve çorap için ölçümler ve yönlendirmelerin yapılmasının yanı sıra tırnak mantarı tedavisi, nasır tedavisi, ayak tırnağı bakımı, ayak bakımı gibi işlemler de yapılıyor. Medikal ayak bakımının pedikür işlemiyle karıştırılmaması gerekiyor. Bu işlemde ayaklar suya sokulmuyor ve ıslatılmıyor. Yalnızca dezenfekte ediliyor. Çünkü ıslak ciltte ölü doku ve sağlıklı dokunun ayrımı yapılamıyor. Ayrıca ıslaklık, sağlıklı derinin kendini korumak için kalınlaşması ve sertleşmesine yol açıyor. Bu da pedikür ihtiyacı sıklığını artırıyor. Oysa medikal ayak bakımında sadece ölü doku üzerinde çalışılıyor ve ayda 1 bakım yeterli oluyor.

Tırnak Mantarı Bakımı

Tırnak mantarı, ayak sağlığını en sık tehdit eden durumlardan biri olarak kadın erkek herkesin korkulu rüyası haline gelebiliyor. Tırnaktaki renk değişimleri ve şekil bozuklukları nedeniyle, estetik açıdan rahatsız edici bir görünüm oluştuğu gibi kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Farklı mantar türlerinin tırnağa yerleşmesiyle oluşabilen bu hastalık tırnağın geç uzamasına da neden oluyor. Tedavi edilmezse, mantar tırnak köküne doğru ilerleyip tırnağın tamamına yerleşebiliyor. Tırnak kalınlaşıyor ve şekli bozuluyor. Tırnak mantarı tedavisi için podolog tarafından kalınlaşan tırnakların freze cihazı ile normal kalınlığına getirilerek tedaviyi kolaylaştırıcı mekanik temizliği yapılıyor. Mantarlar; nemli ve karanlık ortamları sevdiklerinden, ayakkabı ve çorap temizliği, hastaların günlük ayak bakımı konusunda bilgilendirme yapılıyor. Mantarlı tırnaklar dermatolog, hasta ve podolog iş birliği ile en kısa sürede sağlıklı görünüme kavuşturuluyor.

Batık Tırnak Bakımı

Yanlış tırnakların kesimi, genetik yatkınlık, hatalı ayakkabı seçimi ve tırnak yatağının bozulması gibi nedenlerle tırnak, etrafındaki deriye doğru uzayarak bir süre sonra kişiye rahatsızlık verecek aşamaya gelebiliyor. Genellikle ayak baş parmağı tırnaklarında görülen batık sorunu, küçük tırnaklarda da oluşabiliyor. Erken müdahale edilmezse tırnak etrafındaki deride enfeksiyon oluşabiliyor. Genellikle pedikür salonlarında ya da hastalar kendi çabasıyla batık tırnağı çıkarıp almaya çalıştığı için sorun daha da büyüyebiliyor. Kalıcı bir çözüm için podologlar tarafından tırnağın muayenesi yapılıyor ve probleme yönelik kişinin tırnak kalınlığına ve günlük aktivitelerine göre uygun bir tedavi sistemi uygulanıyor. Podolog tarafından ayrıca tel sistemleri ya da tırnak üzerine yapıştırılan malzemelerle tırnak yatağının düzeltilmesi ve tırnağın tekrar batmamasının da önüne geçilebiliyor.

Nasır Bakımı

Nasır, baskı ve sürtünmeye maruz kalan derinin, kalınlaşıp sertleşerek kendini koruma altına alması sonucu oluşuyor. Nasırların podolojik bakımında nasırın hangi noktaya ulaştığını anlamak için muayene yapıldıktan sonra, freeze cihazları ile ağrısız bir şekilde temizliği yapılıyor. Ancak mekanik temizlik tek başına kalıcı bir çözüm olmuyor. Nasırın neden oluştuğuna bakılarak baskının ya da sürtünmenin olduğu yerin çevresine, yükü azaltacak malzemeler kullanılarak hastanın tek seansta ağrılarından kurtulması hedefleniyor.