Burun Estetiği

Burnun yeniden şekillendirildiği ve yapılandırıldığı estetik burun ameliyatına Rinoplasti adı veriliyor. Rinoplasti, kadın erkek farketmeksizin estetik ve plastik cerrahinin en çok tercih edilen ameliyatlarının başında geliyor.

Yüzün merkezinde yer alan burun, şüphesiz ki ilk bakışta dış görünüş açısından herkes tarafından en dikkat edilen noktalardan biri haline geliyor. Ancak burun estetiği, sadece dış görünüş açısından değil, fonksiyonel olarak da hastaya avantajlar sunabilen bir ameliyat olması nedeniyle tercih edilebiliyor. Gelişen tıp teknolojileri sayesinde burnun yapı ve şekil bozuklukları, güvenli bir şekilde giderilebiliyor. Kimi zaman estetik kaygılarla ama bazen de nefes alma sorunları; darbe, kaza, yaralanma sonucu oluşan kırıklar veya şekil bozukluklarıyla sağlık açısından bir ihtiyaç olarak ortaya çıkan burun ameliyatı sonrası, hastaların görünüşünün yanı sıra sağlık sorunları da düzeliyor.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rinoplasti ameliyatları sadece burun küçültme ameliyatı olarak düşünülmemelidir. Hastanın ihtiyacına bağlı olarak kemerli burun yapısında, burun büyütme amaçlı olarak ya da hem küçültme hem büyütme tekniğinin bir arada kullanıldığı ameliyatlar şeklinde yapılabiliyor. Önemli olan hasta ile doktorun birlikte karar vererek gerçekçi olmayan ve yüzde doğal görünmeyecek sonuçlar verecek seçimlerden kaçınmaktır.

Burun küçültmede, istenen burun boyutu ve şeklinde ulaşmak için, burnun kıkırdak ya da kemik dokusundan belirli oranlarda alınarak küçültme gerçekleştirilebilir. Büyütme rinoplastisi ise genellikle doğuştan gelen ya da kaza, darbe gibi travmalarla ortaya çıkan bozukluklar veya daha önce gerçekleştirilen hatalı rinoplasti ameliyatları için revizyon amaçlı yapılabilir. Burun büyütmede ise burun içinden ya da vücudun herhangi bir bölgesinden kıkırdak, deri veya yağ dokuları temin edilerek burun istenen boyut ve şekline kavuşturulur. Bunun için de burun içi iskeleti yeniden şekillendirilir. Burun büyütme operasyonu, küçültme ameliyatına nazaran daha zor ve tecrübe gerektiren bir prosedürdür.

Burun estetiğinde en sık açık ameliyat tekniği tercih edilir. İki burun deliği arasında kalan kısımda küçük bir kesi yapılır ve burun septumunun ve sorunlu bölgenin daha geniş bir çerçevede ve net bir biçimde görülerek istenen şekillendirme rahatlıkla gerçekleştirilir.

Kapalı teknikte ise burnun iç kısmına kesi atılır; tüm çalışma burnun içinde yürütülür. Cerrahın görüş alanı azdır ama iyileşme süresi daha kısadır. Kapalı rinoplasti tekniği genellikle daha küçük boyuttaki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde tercih edilir. Burnun dış kısmında, cilt üzerinde herhangi bir kesi ya da dikiş izi olmaz.

Doğurtma tekniği adı verilen yöntemde ise burun içinden iki paralel kesi ile burun kıkırdakları doğurtulup şekillendirilir. Bu yöntemde açık ve kapalı tekniğin avantajları bir arada kullanılır. Açık teknikteki görüş hakimiyetinin yanı sıra kesi izi kalmaması da yöntemin avantajları arasında yer alır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl Olur?

Burun estetiği ameliyatlarının süresi ve sonrasında hastanın iyileşme süreleri uygulanacak olan estetik yönteme göre değişir. Açık ameliyatta iyileşme süresi, genellikle 7 ila 10 gün arasında değişir. Operasyondan sonraki 1-2 gün boyunca yoğun bir ödem, şişlik ve yer yer morluk gözlenebilir. Şikayetlerin büyük kısmı ilk haftanın sonunda büyük oranda kaybolur. Ancak hastanın şişlik ve ödemden bütünüyle kurtulması 3 ayı bulabilir. Tam sonuçların görülebilmesi için yaklaşık 1 yıl kadar bir zamana ihtiyaç vardır. Kapalı teknikte de iyileşme süresi 7 ila 10 gün arasında değişir. Ameliyat sonrası burnun iç kısmına takılan silikon atellerle dış kısmına yapıştırılan koruyucu bant, 3-4 gün içinde çıkarılır. Ameliyat sonrası hafif şişlik ve morluklar da kısa sürede geçer.

Ameliyat Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ameliyat sonrası genellikle 4-6 saat ayağa kalkmak önerilmez. Ayağa ilk kalkışta baş dönmesi, göz kararması olması normaldir. Hem ameliyat sırasında hem de sonrasında, genizden kan sızıntısı gerçekleşebilir. Ameliyattan 6 saat sonra mide bulantısı yoksa su içilebilir. Sulu gıdalara azar azar başlanabilir. İlk birkaç gün genellikle sıvı gıdalarla beslenme önerilir.

İlk 15 gün buruna su çekilmemeli, sümkürülmemelidir. Bu süreçte burnun tıkalı kalması normaldir. Hedeflenen şeklin tam olarak elde edilebilmesi için birkaç ay gözlük takılması önerilmez. Yüksek efor gerektiren fiziksel aktiviteler, yüzme, aşırı sert bir şekilde çiğneme, kuvvetlice diş fırçalama gibi bazı davranışlardan hastaların kaçınması istenebilir.