Burun Ucu Estetiği

Burun, yüzün en dikkat çeken noktasında yer alan ve ilk dikkat çeken anatomik yapılardan birisidir. Bu nedenle de burun güzelliği ya da estetik görünümlü bir burun yapısı insanlardaki özgüven ve memnuniyeti daha fazla artırabiliyor. Burun estetiği ameliyatları içerisinde ise kemerli burun yapısı olmayan, ancak burnun ucundaki düşüklükten veya genişlikten mustarip hastalarda yüz güldürücü sonuçlar alınmasını sağlayan “mini burun estetiği” diyebileceğimiz işlemler oldukça sık tercih ediliyor. Burun ucu estetiğinde burun kemiklerine ve kıkırdak yapısına müdahale edilmiyor. Sadece burun ucundaki şekil bozuklukları düzeltiliyor.

Tipplasti ya da minor rinoplasti olarak da adlandırılan bu prosedürler, burun kemiği anatomik yapısının normal olduğu, burun ucunda şekil bozukluğu bulunan durumlarda kullanılıyor. Bu bozukluklar ise asimetri, genişlik, düşüklük, mandalla sıkılmış gibi görünen burun ucu deformiteleri şeklinde görülebiliyor.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Hastanın ihtiyacına göre, burun ucu estetiğinde farklı yöntemler uygulanabiliyor. Bunlardan biri olan kapalı teknikte, operasyon süresi diğer tekniklere göre daha kısa oluyor ve burun estetiği sonrası iyileşme daha hızlı gerçekleşiyor. Açık teknikteyse doktorun tecrübesi önem kazanıyor. Çünkü cerrahın kontrol alanı daralıyor. Burada cerrahın yetkinliği, işlemin sorunsuzca gerçekleştirilmesinde en önemli kriter olabiliyor. Total burun estetiği ameliyatları ortalama 2-2,5 saat sürerken, sadece burun ucu şekillendirilecekse ameliyat süresi çok daha kısalıyor ve genellikle 30 ila 60 dakikada operasyon bitiriliyor. Ameliyat sedasyon ya da lokal anestezi altında yapılabiliyor. Burun ucu operasyonu sonrası hasta aynı gün taburcu edilebiliyor. Burun ucu estetiğinde burnun inceltilmesi, burun ucunun kaldırılması, burun ucunda açı değiştirilmesi, burun ucunun öne getirilmesi, burun deliklerindeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi, veya burun kanatlarındaki fazlalığın giderilmesi gibi müdahaleler yapılabiliyor.

Ameliyat Sonrası Burun Ucu Tekrar Düşer mi?

“Ameliyat sonrası burun ucum düşer mi?” sorusu en merak edilen konuların başında geliyor. İnsanlar yaşlandıkça yerçekimi etkisiyle yüz dokuları ve burun ucunda da bir miktar aşağı doğru yer değiştirme gerçekleşiyor. Burun derisinin kalın olması, kilo alıp verme ve yapısal olarak burun ucunun düşük olması gibi nedenlerle bu düşme bazı kişilerde biraz daha fazla olabiliyor. Bu kişilerde burun ucu düşüklüğü daha erken yaşta görülebiliyor. Ameliyattan sonra, ilk yapılan burun dokuları sert oluyor. Bu nedenle de burun yeteri kadar kalkık görünüyor. Kişinin cildi inceyse ve 40 yaş altındaysa, burun ucunda çok büyük oranda bir şekil değişikliği beklenmiyor. Ancak hasta 40 yaşının üzerindeyse, yüzünde bir miktar deri sarkmaları başladıysa, cilt yapısı kalınsa ve ameliyat öncesi sahip olduğu burun yapısı yüzüne göre çok büyükse, burun ucunda hafif düşme olabilir. Bunu önlemek için de enine deri alınması gerekir. Ama bu da çizgi şeklinde bir iz bırakabileceği için pek tercih edilmiyor. Deri alınması gerekiyorsa daha çok burun kanatlarından ya da burun ucunun alt noktasından alınması bu nedenle önem kazanıyor. Zira bu şekilde dikiş hattında kalan işlem sonrası iz kalma sorunu da yaşanmıyor.

Burun Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilecekler

Ağır ve zorlayıcı sporlardan bir süre uzak durulması gerekiyor. Gözlük kullanımında ağır çerçeveli modellerin tercih edilmesinden kaçınılması, iyileşme süresi içinde diş fırçalarken çok dikkatli olunması, yüzme gibi aktivitelere bir süre ara verilmesi, sümkürmek gibi burnu zorlayıcı hareketlerden uzak durulması ve diğer burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi güneş ışığından kaçınılması gerekiyor.