DHI Saç Ekimi

Saç ekimi teknikleri içinde yer alan DHI Saç Ekimi, özellikle 2016 yılından bu yana daha çok kullanılmaya başlanan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Saç ekimi sonuçları açısından her yöntemin kendine göre farklılıkları ve avantajları bulunabiliyor. Bu bakımdan hangi yöntem ile saç ektireceğinize karar verirken saç ekim merkezleri araştırmanın yanı sıra, uzmanınızın sizin için en iyi sonucu verebilecek yönteme dair önerilerini de göz önünde bulundurmak önem kazanıyor. Saç ekimi uygulamaları başarıyla uygulanmaya başladığından beri en sık kullanılan yöntemler, FUT (Follicular Unit Transplantation), FUE (Follicular Unit Extraction) ve DHI (Direct Hair Implantation) şeklinde karşımıza çıkıyor.

DHI saç ekimi tekniği aslında FUE saç ekim yöntemine dayanıyor. Yani “Direct Hair Implantation” aslında FUE’nin farklı uygulanış şekillerinden biri. Greftler yani sağlıklı kıl kökleri (Saç folikülleri), klasik FUE tekniğinde olduğu gibi mikro motorlar yardımıyla ense kökünden (Nadiren sakal veya göğüsten) alınıp saçta açılma olan bölgelere ekiliyor. DHI saç ekim tekniğinin farkı bu noktadan sonra başlıyor. DHI saç ekiminde donör bölgeden alınan sağlıklı kıl kökleri bekletilmeden hemen uygulanıyor. Bu nedenle “Direkt Saç Ekimi”, yani DHI olarak adlandırılıyor. Ayrıca bu yöntemde, özel tasarım “Choi” isimli kaleme benzer bir cihaz kullanılıyor. Cihazın ucundaki yapıya verilen isimden dolayı da DHI yöntemi “Choi” yöntemi olarak da biliniyor.

DHI Saç Ekim Yöntemi Nasıl Uygulanır?

DHI saç ekiminde de yine çalışılacak alana lokal anestezi uygulanıyor. Donör alandaki saç kökleri özel bir cihaz yardımıyla gevşetiliyor ve tek tek toplanıyor. Toplanan sağlıklı kökler, choi adı verilen özel uçlu bir kalemle hiç bekletilmeden direkt olarak saçsız alana yerleştiriliyor. Diğer FUE yöntemlerinde, olduğu gibi alınan köklerin bir solüsyonda bekletilmesi söz konusu değil. Dolayısıyla greftlerin çok bekletilmeyerek canlılık süresini yüksek tutmak hedefleniyor. Zira bu şekilde saç ekimi sonrası dökülme miktarının azaldığı düşünülüyor. Ancak DHI yönteminin FUE yöntemine göre daha başarılı ya da daha dezavantajlı olduğuna dair bilimsel bir kanıt henüz bulunmuyor.

Operasyonda kullanılan silindirik uçlu choi kalemlerinin çapı 0.65 ila 1 mm arasında değişiyor. İşlem sırasında ortalama 2 ila 6 choi kalemi ve bu kalemlerde de 10 ila 15 civarı choi ucu kullanılıyor. Sağlıklı kıl kökü yani saç folikülü, donör bölgeden choi ucunun içerisinde toplanıyor. Toplama işleminden sonra uzman doktorun çok hassas bir şekilde yaklaşık 45 derecelik açılarla ve saçın doğal çıkış yönüne uygun olarak kalemin itme mekanizmasını kullanarak ekimi tamamlaması gerekiyor.

DHI Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

  • Bu yöntemin en önemli avantajlarından biri, FUE yöntemlerinde de olduğu gibi saçların tıraş edilmeden ekim yapılabilmesine imkan sağlaması. Böylece saçların tamamen dökülmediği alanlarda, saç arasına daha kolay ekim yapabilmesine de imkan tanıyor. Özellikle dar alanlarda yapılan saç ekimlerinde daha yoğun saç ekimi yapılabilmesi mümkün oluyor. Bu nedenle de kadınlarda saç ekimi yapılacağı zaman daha sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor.
  • DHI saç ekiminde çok daha gelişmiş bir teknolojiyle çalışıyor. Choi kaleminin ince uçlu yapısı sayesinde saç nakli daha sık ve daha hızlı gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca ekilen saçların çıkma yönü de istenildiği gibi belirlenebiliyor. Böylece saça daha doğal bir görünüm vermek çok daha kolay oluyor.
  • Saç ekilecek bölgede kanal açma zorunluluğu olmadığı için, var olan sağlam saç kökleri nakil sırasında herhangi bir şekilde zarar görmüyor. İşlemin gerçekleştirileceği alanda delik açılmaması, kesi ve dikiş olmaması da hem kanama riskini mümkün olduğunca en aza indiriyor, hem de iyileşme sürecinin çok daha kısalmasını sağlıyor.
  • DHI yöntemi ile ekilen yeni saç kökleri daha hızlı uzuyor. Çünkü saç kökleri bekletilmeden ekildiği için hücre bölünmesinin kaldığı yerden devam etmesi mümkün oluyor.
  • Saç alım işleminin gerçekleştirildiği donör bölgede de işleme bağlı travma minimal düzeyde olduğu için iyileşme daha hızlı gerçekleşiyor.
  • DHI saç ekim tekniğinde de acı hissini yok etmek için lokal anestezi uygulanıyor. Hasta ameliyat sonrasında günlük hayatına hiç ara vermeksizin dönebiliyor.

DHI Saç Ekimini Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yöntem çok hassas bir şekilde yapılması gerektiği için aşırı dikkat gerektiriyor. Bu da işlemi uygulayacak uzmanın yetkinliğinin üst düzey olmasını gerektiriyor.
  • Kanalların açılması klasik FUE’ saç ekiminden farklı olduğu için, çok deneyimli bir saç ekim merkezi ve uzmanı tarafından uygulanması önem kazanıyor. Çünkü DHI saç ekim yönteminde her kök alındıktan sonra bekletilmeden ekiliyor. Dolayısıyla bu köklerin ekilecek alana daha önceden ekilen köklerle eşit açı ve yönde yerleştirilmesi, ciddi bir tecrübe gerektiriyor.
  • Operasyon, klasik FUE yöntemine göre daha uzun sürebiliyor. Örneğin FUE’de 4 bin greftlik bir operasyon yaklaşık 6 saatte bitirilebilirken, bu sayıda bir DHI saç ekimi günde 6 saat ayrılarak 2 güne yayılabiliyor.