Diş Estetiği

Ağız ve diş sağlığımızın genel görünümü, sosyal hayatlarımıza etki eden önemli faktörlerden biri. Dişlerimizin bakımlı ve güzel görünmesi yaşamlarımıza pozitif etki bırakırken iletişimimizi ve özgüvenimizi de artırıyor.

Daha önceden yapılmış farklı renk tonlarındaki dişler, dişler arasındaki boşluklar, sigara, asitli yiyecek ve içeceklerden sararmış dişler, dişlerin dizilişindeki mevcut çapraşıklıklar, daha önce yapılmış uyumu ve rengi bozulmuş kaplamalar, koyulaşmış dolgular ve diş eti sorunları da hem ağız ve diş sağlığınızı hem de estetik açıdan görünümünüzü olumsuz yönde etkiliyor. Diş estetiği diğer deyişle gülüş estetiği kavramı da tam bu noktada ön plana çıkıyor.

Diş estetiği kavramında en çok uygulanan işlemlerin başında Porselen Laminalar (Yaprak Porselenler), tam seramik kaplamalar ve porselen dolgular geliyor. Bu diş tedavileri genellikle tek seansta 3D teknoloji ile yapılabiliyor. Öncelikle diş hekimi tarafından kişinin yeni gülüş tasarımı 3D teknolojisiyle belirleniyor ve yeni dişleri hazırlanıyor. Yapılan dişler tamamıyla kişiye özgü, yüz karakteristiğine uygun özellikte oluyor. Özel adeziv yapıştırıcılar ile yapıştırıldıktan sonra yıllarca doğal dişler gibi kullanılabiliyor.

Diş İmplantı

Diş İmplantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla genellikle çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleridir.

Günümüzde kolay ve ağrısız bir işlem olan İmplant uygulamasında önce lokal anestezi ile bölge uyuşturulur; implant yerleştirilecek kemikte bir yuva hazırlanır, implant yerleştirilir ve iyileşme dönemi beklenir. Bazı durumlarda dikişsiz implant yöntemi ile hiç kesi ve dikiş olmadan da implant yerleştirmek mümkün.

Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilirken de çevre dişlere asla zarar verilmiyor. İmplantlar, insan dokusuyla biyo-uyumlu olan bu materyal ile çene kemiği arasında oluşan biyolojik bağlanma sonucunda vücudun bir parçası haline geliyorlar. İmplant diş kök görevi görüyor ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

Diş implantlarının çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam olarak kaynaşması gerekli. Bu süre operasyonun türü, bölgesi, hastanın yaşı ve sağlık durumuna göre değişiklik gösteriyor. Operasyondan sonra kalıcı protezlerin yapımı için 6 ila 8 hafta gibi bir süre gerekiyor. Kemik yetersizliğinde yeni kemik oluşturulmuş bölgelerde ise bekleme süresi uzayabiliyor.

Diş implantı, 18 yaş üzeri çene ve yüz gelişimini tamamlamış tüm bireylere uygulanabiliyor. Ancak iyileşmeyi etkileyen diyabet, bazı sistemik hastalıklar, aşırı sigara tüketimi, kemiğe etki eden bazı ilaçların kullanımı gibi durumlarda, gerekli tıbbi konsültasyonlar ve ilaç düzenlemeleri yapılarak da implant uygulanabilir.

Porselen Diş Kaplama

Gerek diş kırıkları, gerek çürükler, gerekse renk problemlerinin oluşabilmesinden dolayı dişlerin üstlerine değişik maddelerden yapılan restorasyonlara diş kaplaması deniliyor.

Diş kaplama ile estetik ve fonksiyon açısından kırık, problemli, çürük, zayıflamış ve rengi değişmiş dişlerin orijinal hallerine dönmesini ya da daha estetik hale getirilmesini sağlamak mümkün.

Dişte oluşan kayıpların dolgu ile onarılamadığı durumlarda, estetik olarak dişlerin görünümünün değiştirilmesinde, kaybedilen dişlerin yerine ya da yer tutucu desteği için dişlerin kaplanması tedavi seçeneklerinde bulunuyor.

Son yıllarda uzun ömürlü olmasından da dolayı çürük dişlerin restorasyonun da ya da estetik görünüme sahip olmak isteyenlerin tercihi zirkonyum ve tam seramik materyal kaplamalardır. Ön ve arka dişlerde kullanılabilen zirkonyum kaplamaların kırılması veya çatlaması daha zordur. Doğal bir görünüm veren zirkonyum, yarı saydam özelliğinden dolayı ana dişler ile uyum sağlar.

Diş kaplamalarının uygulama süresi bir günde tek seanstan, 7 güne kadar sürebiliyor.

Tek diş kaplaması bir saatte de uygulanabiliyor. Bir kişi, ağzının içerisinde bütün dişlere kaplama yaptırmak istiyorsa bu süre uzayabilir.

Diş kaplama uygulaması diş hekiminin onayıyla herkese yapılabilirken, 18 yaşını doldurmamış bireylerde gelişimleri tamamlanmadığı için çoğunlukla önerilmiyor.

Diş Beyazlatma

Estetik açısıdan sağlıklı ve beyaz dişler büyük önem taşıyor. Doğuştan gelen yapısal bozukluklardan, günlük yaşamda tükettiğimiz yiyecek veya içeceklerden, alkol veya sigaradan dolayı dişlerimizde zamanla sararma veya lekeler oluşabiliyor.

Son yıllarda diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan diş beyazlatma işlemi, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesidir.

Diş hekiminin detaylı muayenesi sonucunda iki tür diş beyazlatma yöntem uygulanabiliyor.

Power Bleaching adı verilen klinik ortamında bir saat içinde gerçekleştirilen işlem, beyazlatıcı jel ve özel bir ışık cihazından oluşuyor. Kısa sürede diş rengini 3-4 ton açabilen hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemi.

Evde diş beyazlatma (Home Bleaching) yönteminde ise basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine jeller konularak yapılan beyazlatma işlemi. Ortalama 5-7 günde dişlerde istenen beyazlama sağlanıyor. Kişiye özel hazırlanan ağızlıkların ağızda günde 4 ila 8 saat takılması yeterli.

Diş beyazlatma işlemleri herhangi bir diş ve diş eti hastalığı olmayan herkese uygulanabilir. Ağzında ilerlemiş çürükleri veya diş eti hastalığı olanlar ise hekimleri tarafından uygulanacak olan tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır