FUE Saç Ekimi

Saç dökülmesi sorunu, hem kadınlarda hem de erkeklerde çok çeşitli sebeplerle görülebiliyor. Saç dökülmesi kalıcı hale geldiğinde dış görünüş açısından kişiyi oldukça olumsuz etkiliyor, hatta özgüven eksikliğinden başlayarak ağır depresyon tablolarına kadar ciddi psikolojik tablolara dahi yol açabiliyor. Yapılan operasyonların başarısı sayesinde, kalıcı saç dökülmesi sorununda artık çok kolaylıkla uygulanabilen saç ekimi teknikleri, kişinin imajını adeta yeniden yaratabiliyor.

FUE Yöntemi Nedir?

İlk kez Japonya’da 1 mm çapındaki mikro motorlarla uygulanan FUE yöntemi, “Foliküler Ünite Ekstraksiyonu”nun kısaltmasıdır. 1988 yılından bu yana kullanılan FUE yönteminin tıbbi literatürde yer alması ise 2002 yılında olmuştur. FUE yöntemi dünyanın her yerindeki saç ekim merkezlerinin en sık tercih ettiği ve saç ekimi sonuçları açısından oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde edilmesini sağlayan bir teknik. Saç derisinde herhangi bir kesi yapılmıyor. Bu nedenle de doku travması çok minimal düzeyde oluyor. FUE saç ekimi yönteminde kafa derisindeki donör bölge olarak adlandırılan alandan, sağlıklı saç kökleri tek tek toplanıyor ve saç çıkması istenen bölgeye implant ediliyor. Saç köklerinin nakli topluca değil, yine aynı şekilde tek tek gerçekleştiriliyor. Günümüzde çok daha fazla tercih edilmesinin nedeni, saç derisinde kesi yapılmadığı için ensede çizgi şeklinde iz bırakmaması ve kafa derisi dışında diğer vücut bölgelerinin de (Göğüs kılı, sakal kılı gibi) donör olarak kullanılabilmesine olanak sağlaması.

FUE Saç Ekimi Türleri Nelerdir?

Günümüzde en sık Mikro FUE, Soft FUE ve Safir FUE saç ekim teknikleri tercih ediliyor.

Mikro FUE tekniği, manuel FUE yönteminin daha geliştirilmiş halidir. Burada mikro uçlara sahip cihazlarla saç kökleri toplanıyor. Bu teknikte uçları 0,6 – 0,9 milimetre çapındaki mikro motorlar kullanılarak saç kökünün ekileceği kanallar açılıyor.

Soft FUE tekniğinde ise saç ekim operasyonunda devreye sedasyon işlemi giriyor. Böylece hastanın anestezi ilaçlarıyla rahatlatılması, ancak bilinci açık bir şekilde operasyonu geçirmesi sağlanıyor. Acı hissi olmadığı için hem hasta, hem de işlemi gerçekleştiren uzman açısından daha konforlu işlem imkanı doğuyor. Sedasyon altındaki hasta konuşur halde işlemi geçirebiliyor.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

İşleme başlamadan önce saç ekilecek alan ve saç alınacak donör bölge lokal anestezi ile uyuşturuluyor. Lokal anesteziden sonra mikro motor ucu, saç kökünü alacak şekilde saç kılının çıkış yönüne doğru getirilerek saç kökü ciltten ayrılıyor. İhtiyaç kadar greft toplandıktan sonra, ekimi istenen bölgeye yine aynı cihaz ve yöntemle saç ekimi işlemi yapılıyor. Her bir greft yaklaşık 2-3 kıl kökü içeriyor. Ortalama 4 bin- 4 bin 500 adet greft, saç ekimi için yeterli oluyor. FUE saç ekiminde, ekilecek sağlıklı kıl köklerinin saçın çıkış yönü ve açısı dikkate alınarak implant edilmesi çok önem kazanıyor. Genel olarak enseden alınan saç kökleri kullanılsa da kaş, bıyık ve sakal kökleri de kullanılabiliyor. Alınan kökler kişinin kendisine ait olduğu için, yeni kıllar da aynı renk ve karakterde çıkıyor. Greft sayısına bağlı olarak değişebilen işlem süresi ortalama 6-7 saat sürse de 9 saate kadar çıkabiliyor. FUE yönteminde sadece greftlerin alınması 2 ila 4 saat arası sürüyor. Greft alma işleminden sonra kısa bir süre ara veriliyor. İşlemin süresini, ekim yapılacak alanın büyüklüğü ve bu alana uygulanacak greft sayısı ile prosedürü gerçekleştirecek uzmanın tecrübesi gibi faktörler etkileyebiliyor.

FUE Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

FUE saç ekimi öncesinde kişinin, temiz ve yağlanma gerçekleşmemiş bir saçı olması isteniyor. Operasyondan önceki haftalarda mümkünse alkol ve sigara kullanılmaması, vücudu yoracak kardiyo çalışmalarından uzak durulması, işlem sırasında kesinlikle tok bir halde olunması önemli.

FUE saç ekiminde ekilen saçlar kısa bir süre sonra dökülse de çok kısa bir süre sonra kalıcı olarak tekrar çıkıyor. Operasyon sonrası başın dik tutulması, ödemin daha kısa sürede atılması için önemli. 15 gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeye azami dikkat edilmesi gerekiyor. Ekim yapılan alan ve donör bölgenin korunması bakımından, uyku sırasında kullanılan yastık dahi önem kazanıyor. Saç köklerine zarar verebilecek sertlikte yastıkların kullanılmaması tavsiye ediliyor. Makasla yapılacak hafif kısaltmalar dışında agresif saç kestirme işlemlerinden de uzak durulması gerekiyor.

Saç ekiminin basit bir işlem olarak düşünülmemesi gerekiyor. İşlemi yapan uzmanın verdiği her talimata eksiksiz uyulması, operasyonun başarısı açısından çok önem taşıyor. Duş, havuz ve denizden birkaç gün uzak durulması, işlem sonrası kafa derisi hassas olduğu için güneş ışınlarından korunması, kabuklanma süresince enfeksiyon açısından deri ile oynanmaması da yine dikkat edilmesi gereken durumların başında geliyor.

FUE Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

  • Fue saç ekimi, eski yöntemlere göre pek çok avantaj ve yenilik içeriyor. İlk olarak kişinin saç derisine kesik atılmadığı için, kişiye saç ekimi öncesi sonrası daha konforlu bir süreç sunuyor. Ayrıca doku iyileşmesi çok daha hızlı gerçekleşiyor ve komplikasyon riski de minimize edildiği gibi kişi, günlük hayatına çok daha kısa sürede dönebiliyor. Saç ekimi yapılan bölgeye dikiş atılmadığı için işlem sonrası iz kalma sorunu da ortadan kalkıyor.
  • İşlem sırasında nakledilecek sağlıklı kıl kökleri donör bölgeden tek tek toplanıp alıcı bölgeye de aynı şekilde tek tek nakledildiği için işlemin yapıldığı bölgelerde ciddi bir kanama olmaz ve iz kalmaz.
  • Sedasyon altında gerçekleştirilebildiği için acı duymadan daha hızlı saç ekimi yaptırmak isteyenlerin en önemli tercih sebebidir. İşlem lokal anestezi ile yapılıyor, 6-7 saat süren tek seansta bitiyor.
  • FUE yöntemi sayesinde, sadece kafa derisi değil sakal ve göğüs bölgesi gibi alternatif donör bölgeler de kullanılabiliyor.
  • Daha sık ve bölgesel ekim rahatça yapılabildiğinden FUE yönteminde çok daha iyi sonuçlar alınır. Saç ekimi sonrası dökülme riski de ortadan kalkar. Çünkü FUE yönteminde saç ekilecek alana nakledilecek sağlıklı kıl kökleri, kulak üstleri veya ense gibi, dökülmeme özelliğine sahip alanlardan alınır.