Jinekomasti

Erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen jinekomasti, benign yani iyi huylu aşırı meme gelişimi olarak tanımlanıyor. Her üç erkekten birinde jinekomasti görülebiliyor. Hatta bebeklik veya yaşlılıkta dahi meydana gelebiliyor. Ancak jinekomasti en sık ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre ergenlik dönemindeki erkeklerde görülme sıklığı yüzde 35’e yakın.

Jinekomasti, sağlık açısından bir risk yaratmaz. Ancak erkeklerde “kadınsı” bir görünüme yol açtığı duygusuyla ciddi psikolojik sorunlara neden olabiliyor. “Jinekomasti ameliyatsız geçer mi?” sorusu en sık akla gelen sorulardan biri. Maalesef uzun süredir var olan jinekomastinin kendiliğinden gerilemesi mümkün değil. Medikal tedavinin yanı sıra estetik cerrahi müdahalesi de gerektirebiliyor.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti kadınlık hormonu olan östrojen ve erkeklik hormonu olan testosteron hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanıyor. Vücuttaki testosteron miktarı azalıyor veya östrojen miktarı artarsa jinekomastiye zemin hazırlanmış oluyor. Bu hormonal değişikliğin ise birçok nedeni olabiliyor. Bir kısmı doğal olabileceği gibi altta yatan başka bir hastalık nedeniyle de gelişebiliyor.

Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Bebeklikteki jinekomasti doğum sırasında anneden geçen östrojen hormonu nedeniyle oluşuyor ve genellikle birkaç haftada kendiliğinden düzeliyor. Ergenlik sırasında gözlenen hormon düzensizlikleri nedeniyle jinekomastinin ortaya çıkması ise en sık gözlenen durumlardan biri. Vakaların yüzde 90’ında, 6 ay ila 2 yıl arasında kendiliğinden eski haline dönüyor. Erişkinlerde daha sık 50-69 yaş arasında görülüyor. Bu yaş grubundaki her 4 erkekten birinde jinekomastiye rastlanıyor. Ayrıca bazı ilaçlar da jinekomastiye yol açabiliyor. Prostat büyümesi ya da kanserinin tedavisinde kullanılan anti-androjen ilaçlar, anabolik steroidler ve androjenler, bazı anksiyete ilaçları, antidepresanlar, bazı antibiyotikler, ülser ilaçları, kemoterapi tedavileri ya da kimi kalp ilaçları bunlardan bazıları. Bunlar dışında hormonların normal dengesini bozan sağlık sorunları da jinekomastiye yol açabiliyor.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti için muayene ve ultrason, tanı ve tedavinin planlanması için gerekli. Cerrahi tedaviden önce hastanın altta hormonal bozukluğu olup olmadığı değerlendiriliyor. Tedavi seçenekleri jinekomastinin tipine göre belirleniyor. Medikal tedaviler hastanın yaşına, hormonal düzeyine ve altta yatan tıbbi nedenlere göre düzenleniyor.
Cerrahi müdahale ise jinekomasti tedavisindeki en etkili ve kesin bir yöntem. Jinekomastinin sınıflandırlmasına göre farklı cerrahi yöntemler kullanılıyor. Glandüler tip jinekomastilerde sert meme dokusu daha yoğundur ve cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Karışık tip jinekomastilerde ise glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı vardır. Cerrahinin yanı sıra liposuction birlikte kullanılıyor. Yağlı tip jinekomastilerde de yağ dokusu ağırlıkta olduğu için liposuction yeterli oluyor.

Ameliyatı Sonrası Dönem

Tedavide vaser ya da lazer liposuction tercih edilirse iyileşme süreci daha konforlu geçiyor. Yağ dokusuna bağlı jinekomasti oluşumunda vaser ve lazer liposuction uygulamaları
sonrasında hasta yaklaşık 3 hafta sonra asıl sonucu görüyor. Pek çok aktiviteyi de rahatlıkla yapabilir hale geliyor. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda ise ameliyat genel anestezi altında yapılıyor. Bazen de lokal anestezi de tercih edilebiliyor. Hasta aynı gün taburcu olabiliyor. Ameliyat sonrasında bölgede ödem ve şişlikler görülebiliyor. Bir hafta içerisinde kendiliğinden geçiyor. 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları çok fazla hareket ettirmemek, kişinin konforu ve iyileşme süreci açısından önemli. Ameliyattan sonra ancak üçüncü gün çok kısa olmak kaydıyla duş alınabiliyor.

Jinekomasti ameliyatlarından sonra hastanın bir süre jinekomasti korsesi kullanması gerekiyor. Ameliyattan hemen sonra giyilmeli ve doktor tarafından ön görülen süre boyunca
sürekli kullanılmalı. Bu da ortalama 2 ila 3 haftadır. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı oluyor. 6 hafta sonra korse bırakılabiliyor.