Kapalı Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatları dünyada en fazla ilgi gören estetik operasyonların başında geliyor. Kapalı ya da halk arasında bilinen adıyla “izsiz” burun estetiği ameliyatı ise Rinopilasti ameliyatları içerisinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde cerrahın tecrübesi önem kazanır. Burun estetiği sonrası iyileşme süresi daha hızlıdır ve dikiş izi kalmaz. Estetik burun ameliyatları genellikle yaralanma sonrası oluşan şekil bozuklukları, solunum güçlüklerinin tedavisi ya da daha iyi bir görünüme kavuşabilmek için tercih ediliyor. Uzun yıllardır yapılan burun estetiği ameliyatı günümüzde artık bilimsel yenilikler ve teknolojideki gelişmeler sayesinde dikiş izi bırakmadan yapılabiliyor. Kapalı burun ameliyatı, burun deliklerine doğrudan girilerek gerçekleştiriliyor. Bu yöntemde kesiler, burun içinde oluyor ve burun ucunda ameliyat kesisi yapılmıyor. Kapalı teknik genellikle burun ucu estetiği için tercih ediliyor.

Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kapalı burun estetiği ameliyatları genellikle, genel anestezi altında yapılıyor. Eğer hastaların burnunda çok önemli sorunlar yoksa ve ameliyatta müdahale edilecek alan daha azsa lokal anestezi de tercih edilebiliyor. Ameliyat süresi 1 ila 3 saat arasında değişebiliyor. Ameliyat sırasında burun içinden cerrahi aletlerle kesi yapılıyor ve bu şekilde gerekli müdahaleler gerçekleştiriliyor. Daha sonra yine burun içinde atılan estetik dikişlerle ameliyat tamamlanıyor.

Kapalı Tekniğin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kapalı rinoplasti tekniği cerrah açısından oldukça zor bir prosedürdür. Bu nedenle de bu prosedürde yeterince tecrübeli ve iyi bir cerrahın seçilmesi, burun ameliyatı başarısı açısından önem kazanıyor. Dezavantajı, cerrah açısından işlemin zorlaşmasından kaynaklanıyor çünkü cerrahın görüş alanı oldukça dar olduğu için işlemlerini oldukça titizlik içerisinde yapması gerekiyor.

Ancak en büyük avantajı, ameliyat sonrası ödem ve şişliğin çok hızla geçmesi ve iyileşme süresinin de açık tekniklere göre daha kısa olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca ameliyattan sonra iz kalma ihtimalinin olmaması, burnun daha doğal görünmesi, ameliyat süresinin daha
kısa olması da hasta açısından oldukça konforlu bir ameliyat sonrası yaşanmasını sağlıyor. Ayrıca burnun içinden kesi yapıldığı için yumuşak doku ve deri kısmı zarar görmüyor.
Ameliyatta kesilen sinir miktarı da oldukça az. Bu nedenle hastalar, ameliyattan sonra çok daha az uyuşukluk hissi yaşıyor. Bu ameliyatlarla burun ucunun çok daha iyi desteklenmesi sağlanabiliyor.

Kapalı Burun Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Burun ucu düşüklüğü, burun kemiği eğriliği, kemerli burun yağısı, burun kanatları sorunu ve burun sırtı sorunları kapalı burun estetiği ile giderilebiliyor. Bu ameliyat sırasında kırma işlemi yapılmadan, törpüleme teknikleri kullanılıyor. Gerekli durumlarda kıkırdak doku nakli de yapılabiliyor.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

İşlem lokal anesteziyle yapılırsa hasta aynı gün taburcu ediliyor. Genel anestezi altında yapılan ameliyat sonrası ise hastanın bir gece gözetim altında tutulması gerekebiliyor. Ameliyat sonrası kanamanın azalması için buruna silikon ateller ve koruyucu bant takılıyor. Bu ateller nefes alabilen türden olduğu için hastalarda nefes alma sorunu yaşanmıyor. Bu sayede alçı ve tampon kullanımına da gerek kalmıyor. Ateller 2-3 gün sonra alınıyor. Estetik dikişler burun içine atıldığı için dikişler kendiliğinden eriyor ve alınmasına gerek kalmıyor. Ameliyattan sonra ilk 48 saat hafif şişlik ve ödem görülebiliyor. Hastalar normal yaşamlarına 1 hafta-10 gün sonra dönebiliyor. Ameliyatın ardından 3 gün sonra banyo yapılması, iki ay boyunca ağır sporlardan kaçınılması, güneş ışınlarından uzak durulması ve 2 ay boyunca güneş gözlüğü yerine şapka tercih edilmesi gerekiyor.