Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatı en çok, bölgesel kilo sorunu olanlar, sık kilo alıp verenler, doğum sonrası kadınlar veya genetik olarak sadece karın bölgesinde estetik sorun yaşayanların tercih ettiği estetik operasyonlar içinde yer alıyor. Spor yapmaya rağmen karın bölgesindeki görünümden memnun olmayanlarda genişlemiş yağ tabakası, spor, diyet ve egzersize rağmen düzelmeyebiliyor. Ayrıca kişinin cilt yapısındaki kolajen kırılmalarına bağlı olarak çatlak gibi deri sorunları da yine bölgesel olarak sorun teşkil edebiliyor. Çoğunlukla yüksek kilolu bebeklerden sonra oluşabilen ve sezaryen göbeği olarak bilinen karın kaslarındaki bu deformasyon, bu bölgenin artık kendisini taşıyamamasına ve sarkmasına da sebep olabiliyor. Abdominoplasti sayesinde, karın germe ameliyatı sonrası kişi, idealindeki fit vücut görüntüsüne sahip olabiliyor.

Hamile kalmak, karın germe ameliyatının sonuçlarını olumsuz etkileyebileceği için yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünen kadınların ameliyatı ertelemesi gerekiyor. Ancak yine de bilimsel araştırmalara göre karın germe ameliyatı sonrası altıncı aydan itibaren hamile kalan ve başarıyla doğum yapan kadınlar da literatürde yer alıyor.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İki tip karın germe ameliyatı ile bu bölgede estetik bir görünüm sağlanıyor: Tam karın germe ve mini karın germe. Tam karın germe ameliyatının; deride ciddi gevşeme ve sarkma olan, aşırı yağlanması ve karın kası ayrılması yaşayan hastalar için en uygun işlem olarak tercih edilmesi gerekiyor. Genel anestezi altında gerçekleştiriliyor ve ortalama 2-3 gün hastanede kalış gerekebiliyor. Göbek çevresinde bir kesi yapılarak göbek deliği korunarak yapılan bu ameliyatta, altta uzun ve yatay bir kesi yapılarak sarkmış olan fazla deri ve yağ alınıyor. Göbek üstünde ve altında karın kasları karşılıklı olarak korse gibi sıkılarak gergin görüntü elde ediliyor. Ameliyat sonrası uzun bir yatay kesi izi kalsa da karın şeklindeki en dramatik düzelme bu ameliyat sayesinde sağlanabiliyor.

Mini karın germe ameliyatı ise sadece göbek altında az miktarda deri sarkması olan hastalar için daha ideal bir yöntem olarak tercihe diliyor. Bu ameliyat da genel anestezi altında yapılıyor. Ameliyatta, alt karın bölgesinden deri ve yağ alınarak, yatay bir dikişle kesi kapatılıyor. Mini karın germe, tam karın germe operasyonlarından daha küçük bir etki sağlıyor. Ancak uygun hasta seçimiyle ideal bir görünüm elde etmek mümkün oluyor. Karın germe ameliyatlarıyla birlikte liposuction da kombine olarak kullanılabiliyor.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl Olur?

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün karın bölgesinde şişlik olağandır. Ameliyatın ağırlığına bağlı olarak hasta birkaç saat içinde taburcu da edilebiliyor. Bazen de 2-3 gün hastanede kalış gerekebiliyor. Ameliyat sırasında içeride kan veya sıvı birikmesini engellemek için dren konuyor. Drenler, ameliyattan sonraki 3 ila 7 gün içinde çıkarılıyor. İlk başlarda ameliyat bölgesinin gerilmemesi için hasta dimdik durmakta zorlansa da hastanın en kısa sürede yürümeye başlaması önem kazanıyor.

Hastalara yaklaşık bir ay boyunca özel bir korse giyilmesi öneriliyor. Bu korse, karın bölgesinin istenen forma ulaşmasına yardımcı olarak ameliyat başarısını da artırıyor. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabiliyor ve hasta gündelik işlerine dönebiliyor. İlk bir hafta dikişler tam olarak kaynamadığı için şiddetli öksürme, hapşırma, ıkınma gibi hareketlerden kaçınmak gerekiyor.