Kök Hücreli Saç Ekimi

Kök Hücreli Saç Ekimi Nedir?

İleri düzeyde saç dökülmesi yaşanan durumlarda kullanılan kök hücreli saç ekimi, saçta daha dolgun ve yoğun bir görünüm elde etmek ve saçın doğal büyümesini teşvik etmek adına, hastanın ihtiyacına göre, hastanın kendi veya allojenik kök hücrelerini kullanan yeni bir teknolojidir.

Kök Hücreli Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kök hücreli saç ekimi, vücudunuzun yağ dokularından kök hücrelerin çıkarılması için bir perforasyon biyopsisi ile başlar. Biyopsi, numune dokusunu çıkarmak için cilde döndürülen dairesel bıçaklı bir alet kullanılarak gerçekleştirilir. Kök hücreler daha sonra santrifüj adı verilen özel bir makinede dokudan ayrılır. Ayrıca kök hücreler bir laboratuvarda işlenir. İşlenen kök hücreler burada kıvrımlar halinde bölünür ve çoğalır. Cerrahlar daha sonra kafa derisinin saçsız kısmını temizleyecek ve toplanan kök hücreleri buraya enjekte edecektir. İşlem lokal anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirilir.

Kök Hücreli Saç Ekimi Yöntemini Kimler Tercih Etmeli?

Mükemmel saç yenileme potansiyeli nedeniyle, kaş ve sakal dahil vücudun farklı bölgelerinde ileri derecede saç dökülmesi olanlar ve saç dökülmesinin tıbbi tedavisine cevap vermeyen kişiler için kök hücreli saç ekimi yapılabilir.

Operasyon Sonrası Hususlar ve İyileşme?

 Kök hücreli saç ekimi tedavisi için herhangi bir iyileşme süresi gerekmese bile işlem sonrasında hasta bir miktar ağrı hissedebilir. Ancak bu ağrı tedaviden bir hafta sonra kaybolur. Prosedür hızlı iyileşme sağlar.  Saç ekimi prosedürünü takiben en az bir hafta boyunca ağır bir egzersiz veya fiziksel aktiviteden kaçınmalısınız.  Hasta ayrıca numune dokusunun çıkarıldığı bölgede hafif yara izi yaşayabilir. İşlem sonrasında lokal anestezinin etkileri nedeniyle hastalar kendileri araç kullanmamalıdır. Bir ay içinde olumlu sonuçlar alınabilir. Yüzde 50’den fazla saç, üç aylık aralıklarla donör alanında yenilenir ve büyür. Olumlu sonuçlar bir ay içinde elde edilebilir.