Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction (Yağ emme), ya da halk arasında bilinen adıyla “liposakşın ameliyatı”, bel, karın, bacak, kalça, sırt, kol ya da boyun bölgesi gibi vücudun değişik bölgelerindeki yağ dokusunun alınması için estetik cerrahide en sık başvurulan işlemlerden biri olarak dikkat çekiyor. Liposuction sonrası, bu bölgelerin şekillendirilmesi ve kontürünün düzeltilmesi mümkün olabiliyor. Ancak liposuction ameliyatının hiçbir zaman bir “kilo verme” yöntemi olarak düşünülmemesi gerekiyor. Bu prosedür daha çok, vücudun bölgesel fazlalıklarının giderilmesi ve şekillendirilmesine olanak sağlıyor.

Hangi Durumlarda Gereklidir?

Liposuction, diyet ve egzersize rağmen istenen sonucun alınamadığı vücut bölgelerinde kullanılıyor. Bazen de erkeklerde meme küçültme için kullanılabiliyor. Ayrıca çeşitli estetik cerrahi prosedürlerine yardımcı kombine yöntem olarak modüle edilebiliyor. Liposuction ile yağ fazlalığı olan bölgedeki yağ hücresi sayısının azaltılması hedefleniyor. Alınan yağ miktarı, uygulamanın yapıldığı alanın görünümü ya da hacmine bağlı olarak değişiyor. Uygulama sonrası ortaya çıkan kontür değişikliği, kilo sabit kaldığı sürece genellikle kalıcı oluyor. Elastikiyetini kaybetmiş cilt yapısında liposuction yapılan bölgedeki deri gevşeyebiliyor. Bunun için de germe prosedürleri sürece eklenebiliyor.

Liposuction’ın selülit ya da çatlak gibi diğer cilt yüzeyi düzensizliklerinin giderilmesinde kullanılan bir yöntem olmadığının akıldan çıkarılmaması gerekiyor. Damar tıkanlıklığı, koroner arter hastalığı, diyabet ve immün sistemi zayıf olan kişilerde liposuction önerilmiyor. Uygun hasta grubunda yapılırsa liposuction zararları hakkında kaygı duymayı gerektirecek bir sonuçla karşılaşılmıyor.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman genel anestezi altında yapılan işlem sırasında inceltilmesi planlanan bölge özel bir sıvı ile şişiriliyor. Bu sıvı, yağ hücrelerini şişirerek emilmeye hazır hale getiriyor. Yaklaşık 20 dakika sonra özel kanüller yardımıyla yağ hücreleri emiliyor. Ciltte sadece kanüllerin giriş yaptığı yaklaşık bir santimlik izler kalıyor. Bu izler de zaman içerisinde kayboluyor.

Vaser Liposuction Nedir?

Sıvı verme işleminden sonra yağ hücrelerinin daha kolay parçalanması için doku içinde bazı ek manipülasyonlar yapılabiliyor. Bunların başında ise özelleşmiş bir lazer probu ile yağ hücrelerinin parçalanarak emdirilmesi geliyor. Buna, ‘lazer lipoliz’ adı veriliyor. Yağ hücrelerinin parçalanması için ultrasonik ses dalgaları da kullanılırsa işlem ‘vaser liposuction’ olarak adlandırılıyor. Aynı amaçla radyofrekans dalgaları da kullanılabiliyor. Hangi yöntemin kullanıldığı farketmeksizin, liposuction’da en önemli faktör, cerrahın deneyimi ve el becerisidir. Sağlıklı ve genç kişilerden 10-12 litreye kadar yağ almak mümkünken 4 ila 6 litrelik yap alımı güvenli sınır olarak ifade ediliyor.

İyileşme Süreci Nasıldır?

İşlem sonrası hastanın genellikle hastanede kalması gerekmiyor ve bir kaç saat sonra taburcu ediliyor. Ancak büyük hacimli yağ alımlarında bir gün hastanede takip öneriliyor. Hasta 1-2 gün içerisinde rahatlıkla günlük hayatına dönebiliyor. İşlem sonrası birkaç gün, yağ alınan bölgelerde ödemler gelişebiliyor. Günlük masajlarla bu ödemin dağıtılması; daha hızlı iyileşme ve düzgün vücut hatlarının oluşmasına katkı sağlıyor. Uygulama yapılan alana göre 6 hafta özel korse ya da bandajlar kullanması önerilebiliyor.