Longevity

Yeni Nesil Medical Wellness

Longevity, kelime anlamı uzun ömür olsa da aslında sağlıklı ve uzun bir yaşam sunma hayali ile ortaya çıkan ve takım gücüne dayanan yeni nesil medical wellness kliniği olarak düşünülmüş bir yapıdır. Longevity Clinic’te genetik biliminden alınan güçlü bir destekle kişiselleştirilmiş sağlıklı yaşamın temelleri atılır.

Tıp ve biyoteknolojiyi kullanarak hastalığa yakalanmadan sağlıklı yaşamanın yollarını birlikte bulacağımız bu yapıda, bilimin geldiği en son noktayı kullanarak, çalışıyoruz. Biyoinformatik, yani kişiselleştirilmiş tıp alanında çalışma yapan akademisyenlerle işbirliği içerisinde, onların knowhow’larını da kullanarak çalışmalar yürütüyoruz. Longevity sayesinde, genetik ve biyoinformatik çalışmalarının laboratuvardan sahaya taşınması yani klinik uygulamalarda kullanılması da mümkün oluyor. Herhangi bir hastalık sebebiyle gidip test yaptıran hastalardan ziyade, sağlıklı insanların sağlıklı kalması ana hedefimiz. Bu nedenle de misafirlerimizi “sağlığa” davet ediyoruz.

Sağlıklıyken test yapılması gerekli mi?

Evet! Çünkü hastalık henüz oluşmadan yatkınlık riskinin belirlenerek önlenmesi bu sayede mümkün olabiliyor. Kliniğimizde kişiye özel testlerle sağlığı daim kalıcı multidisipliner protokoller uygulamak ana hedefimiz, hatta yola çıkış noktamız. Dolayısıyla buradaki tıp, genetik, biyoinformatik ve psikoloji uzmanlarımız da sağlıklı insanlarla çalışmalarını gerçekleştirmek amacıyla misafirlerimiz bekliyor olacak. Ana başlıklarımız, önleyici kişiselleştirilmiş tıp. Ancak sadece Batı tıbbı değil, Doğu tıbbının da içinde yer alacağı, yani sadece materyalist bir anlayışla değil, beden-zihin-ruh kombinasyonunu, sağlıklı yaşam için gereken harmonizasyonu sağlayacak bir anlayışla bunu yapıyoruz. Bunu gerçekleştirirken de tabii ki bilimin geldiği en son noktayı kullanıyoruz.

Genetik dünyası

Tıp ve biyoloji bilimindeki son nokta

Genetik, epigenetik, nutrigenetik, mikrobiyata, biyoinformatik… Önleyici, kişiselleştirilmiş bütünsel (holistik) tıp anlayışımızın temel taşlarını oluşturuyor. Burada misafirlerimizin tam genom sekanslama ile bütün genetik haritasını ortaya koyup ileride yakalanabileceği hastalık risklerini, geçmişten gelen hastalık mirasını yansıtan gen dizilimlerini tespit edip ona uygun bir risk haritası ortaya çıkarıyoruz. Bu risk haritası ise kişiye özel önleyici tıp anlayışımızın asıl kılavuzu oluyor. Böylece her bireye uygun beslenme, sağlıklı yaşam, egzersiz, stres yönetimi, su tüketimi, uyku programları gibi öneriler hazırlıyoruz.

Tam genom sekanslaması dışında mikrobiyom analiziyle de biyoinformatik biliminden yararlanıyor ve hem kişiye özel hem de yüzde yüz bilimsel temele dayanan beslenme programları oluşturabiliyoruz. “Well Team”imizde yer alan beslenme ve diyetetik uzmanımız, kişideki kalori açığına göre değil, bağırsak florasındaki bakterilere göre bir beslenme programı oluşturuyor. Çünkü bağırsaklarımızdaki bakteriler, aslında sağlığımızın büyük bir bölümünü yönetiyor. Bağırsak florasındaki milyonlarca bakteri analiz edilerek kişinin kendi bakteri florasına göre bir beslenme programının oluşturulması, tahmini atışlar yapmak yerine hefedi tam on ikiden vurmayı sağlıyor. Bu da kişinin sadece zayıflaması değil, aslında sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için yapılıyor. Kişinin sadece beslenmesi değil, bağışıklığı güçleniyor, stres yönetimi kolaylaşıyor, uyku kalitesi artıyor, bilinç düzeyi yani kognitif fonksiyonları daha iyi hale geliyor. Örneğin kişinin bağırsak bakteri yüküne göre sinirlilik ve anksiyete durumu artabiliyor. Biz bunun dengesini sağladığımız zaman, sağlıklı yaşama giden yolda adımlarımızı daha güçlü atmış oluyoruz. Serotonin yani mutluluk hormonunun yüzde 70’den fazlası bağırsaklardan salgılanıyor. Bağırsak florası yenilendiğini zaman, aslında antidepresan ihtiyacı da düşüyor ve daha fazla serotonin salınımı sağlanıyor.

Well Team

Laboratuvardan kliniğe bütünsel bir yaklaşım

Longevity Clinic’te amaç, semptomları değil etkenleri bilimin geldiği son noktadaki test ve tanılama yöntemleriyle belirleyip multidisipliner bir yaklaşımla çözüme ulaşmak. Burada genetik uzmanı testi yapıyor, biyoinformatik uzmanı verileri analiz ediyor ve sahadaki dahiliye doktorunuz, diyetisyenimiz ve psikoloğumuz bu verilerin rehberliğinde kişiye özel bir çözüm haritası çiziyor. Bireye göre belirlenen besin takviyeleri, mineral vitamin açıklarının tamamlanması, mikrobiyom analizlerine göre bağırsak florasına uygun besin önerileri, kaynağına bağlı olarak stres yönetimi, uyku kalitesi ile alakalı bir takım terapi metodları da bu çalışmanın devamı olarak misafirlerimize sunuluyor. Metilasyon testleriyle de epigenetik mekanizmalardaki bozukluk veya dengesizliklere müdahale şansı elde ediyoruz. Metilasyon testleriyle misafirlerimize uyguladığımız programların artılarını, eksilerini, fayda gösterip göstermediğini de değerlendirebiliyoruz.