Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı veya göğüs büyütme ameliyatları kadınların en önemli organlarından meme bölgesindeki memnuniyetsizliği veya çeşitli sebeplerle yaşanan görünüm bozukluğunda estetik ve plastik cerrahinin getirdiği en güzel çözümlerden biridir. Memenin boyutunu, şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Tüm dünyada en sık yapılan estetik ameliyatların başında yer alıyor. Aynı zamanda en başarılı sonuçların alındığı plastik cerrahi prosedürlerinden de biridir. “Augmentasyon plastisi” olarak da adlandırılan meme büyütme ameliyatı, “göğüs ameliyatı” olarak da adlandırılıyor.

Halk arasında silikon olarak bilinen ve meme cerrahisinde kullanılan implantlar, meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilerek bu meme ameliyatı gerçekleştiriliyor.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimler İçin İdealdir?

Bir memenin diğerinden küçük olması, küçük boyutlu memelere sahip olunması, meme kanseri sonrası, meme büyütme ameliyatının uygulanacağı hastaların seçimi için en ideal kriterlerdir. Meme büyütme ameliyatı sonrası için doğru beklentilere sahip olmak açısından cerrahla iyi bir iletişim içinde olmak çok önemlidir.

Kullanılan İmplantların Özellikleri Nelerdir?

Meme büyütme operasyonlarında kişinin kendi yağ dokusu ve kendi hücreleri kullanılabildiği gibi silikon ya da tuzlu su içeren implantlar da tercih edilebiliyor. Vücudun kendi dokusunun kullanıldığı ameliyatlarda, karnın iki yanında bulunan yağlı bölgeden liposuction yöntemiyle alınan yağlar, meme dokusuna naklediliyor. Bu yağ dokularının yeni yerlerinde kalıcı olabilmesi için çevresindeki damarlarla beslenmesi gerekiyor. Bu damarlanmayı oluşturmak için de yağ dokusu,  hücrelerle birlikte naklediliyor.

İmplantlar ise silikon bir kılıf içeresinde bulunan tuzlu su veya yine silikon bir jelden meydana geliyor. Tuzlu su içeren implantlar “kılıf olarak” yerleştirildikten sonra, ameliyat sırasında içleri steril salin sıvı ile dolduruluyor.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı öncesinde, istenen büyüklük, beklenen his ve görünüm hakkındaki tercihler konusunda hasta ve cerrah detaylıca görüşür. Cerrahınız meme yapınızı inceleyecek, düz, dokulu, yuvarlak veya gözyaşı damlası şeklinde, tuzlu su ya da silikon jel içeren farklı tipteki implantları veya sizin için uygun olan cerrahi teknik seçeneklerini anlatır.

Ameliyattan önce kullananlar için sigaranın bırakılması önemli. Çünkü sigara kullanımı yara dokusunun iyileşmesini de yavaşlatıyor. Ayrıca hastanın kullandığı tüm ilaçları belirtmesi gerekiyor. Zira hekiminiz kan sulandırıcı ya da ağrı kesici gibi ilaçlar varsa ameliyattan önce bunları bırakmanızı isteyebiliyor. Ameliyat önceki gün, gece 12’den sonra bir şey yiyip içmemek, genel anestezi sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek açısından önemli. Cerrahın kullanacağı silikon implantların hasta tarafından markası ve menşeinin bilinmesi, uluslar arası medikal standartlara uygun implantların kullanıldığına dikkat edilmesi, daha yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi açısından önem taşıyor.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonunda implant yerleştirilecekse üç noktadan birinde tek bir kesi (İnsizyon) yapılıyor. Göğüsün altındaki kıvrımdan, kolun altından veya meme ucunun etrafından kesi yapıldıktan sonra, cerrah göğüs dokusunu göğsün kaslarından ve bağ dokusundan ayırıyor ve böylece bir cep oluşturuyor. İmplant bu cebe yerleştiriliyor ve meme
ucunun arkasında ortalanıyor. Silikon implantlar, önceden silikon jel ile doldurulurken; Salin implantlar ise boş olarak yerleştiriliyor ve steril tuzlu su ile dolduruluyor. Yerleştirme işleminden sonra ameliyat yeri dikişle kapatılıyor ve cilt yapıştırıcısı ile cerrahi bantla
bandajlanıyor. Yara izi (Skar) oluşumunu en aza indirmek açısından kesi yerinin seçimi önemlidir. Hastanın genel durumu ve doktorun tercihi ile bir gece hastanede kalınması gerekebiliyor. Bazen de aynı gece hasta evine taburcu edilebiliyor.

Bazı durumlarda meme dokusuna kirli kanın atılabilmesi için dren yerleştirilmesi de gerekebiliyor. Drenler genellikle ertesi gün, cerrahi müdahale gerekmeksizin kolayca çıkarılıyor. Ameliyat genel anestezi altında yapılıyor. Ancak bazen hafif bir sedasyon ile lokal anestezi altında da gerçekleştirilebiliyor. Operasyon yaklaşık 1 ila 2 saat sürüyor.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı sonrası yaklaşık bir hafta araba kullanılması tavsiye edilmiyor. Birkaç hafta sonrasında kadar ağrı ve şişlik veya morarma gözlenebiliyor. Yara izleri zamanla soluyor ama çok hafif, belli belirsiz bir iz kalabiliyor. İyileşme döneminde ekstra destek sağlamak ve implantların konumlandırılmasını korumak için bir sıkıştırma bandajı veya spor sütyeni kullanmak gerekiyor. Cerrah, en uygun olanı tavsiye edecektir. Ağrı kontrolü de ağrı kesici ilaçlar ile kolayca sağlanabiliyor.

Aktif bir şekilde çalışmayı gerektiren fiziksel efor açısından zorlayıcı bir iş olmadığı sürece birkaç hafta içinde iş hayatına dönüş mümkün oluyor. Ancak en az iki hafta boyunca nabız ve tansiyon yükselten yorucu aktivitelerden kaçınılmalı. İyileşme sürecinde göğüsler fiziksel temasa veya sarsıntı yaratan hareketlere duyarlı olabiliyor. Göğüslerde sıcaklık, kızarıklık ya da hastada ani bir ateşlenme, cerrahi enfeksiyon işareti olabileceğinden, acilen hekime başvurulması çok önemli. Aynı şekilde nefes darlığı veya göğüs ağrısı durumunda da hemen cerraha başvurulmalı.