Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme (Göğüs dikleştirme) ameliyatı genellikle memeye ideal formunu kazandırmak için yapılan bir estetik cerrahi girişimdir. Meme dokusu kadınlarda çeşitli sebeplere bağlı olarak değişebiliyor. Yağ, meme dokusunun en önemli bileşeni. Hamilelik, emzirme, aşırı kilo alıp verme gibi vücudun yaşadığı olağan üstü değişimlerden meme dokusu da etkilenebiliyor ve memelerde sarkmalar ya da dik meme formunda bozulmalar olabiliyor. Meme dikleştirme ameliyatı ile bu sorunun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Meme uçları, memenin katlandığı çizginin üzerinde kalıyorsa estetik olarak bir sorun yok demektir. Ancak meme, bu çizginin altına doğru iniyor ve özellikle meme uçları tam aşağıya doğru bakıyorsa, meme dikleştirme ameliyatı öneriliyor.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle muayene ile sarkıklık oranı ve memelerin hali hazırdaki boyutu değerlendiriliyor. Hangi cerrahi yöntemin kullanılacağını belirleyen kriterlere bu muayene sırasında karar veriliyor. Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılıyor ve yaklaşık 2 saat sürüyor. 18 yaşını dolduran, fiziksel olarak sağlıklı ve sarkma problemi yaşayan her hasta bu operasyona uygundur. Meme dikleştirme ameliyatıyla birlikte ek olarak göğüs büyütme veya küçültme ameliyatları yapılmamışsa meme boyutunda çok fazla değişiklik oluşmuyor. Eğer meme boyutunda da farklılık isteniyorsa dikleştirmeyle beraber ek olarak bu operasyonların yapılması gerekebiliyor.

Ameliyat, meme küçültme ameliyatına benzer bir şekilde yapılıyor. Uygun şekilde kesi yapıldıktan sonra cilt altındaki meme dokusu olması gereken pozisyona kaldırılıyor ve yeniden şekillendiriliyor. Meme başlarındaki koyu kısımlar çok genişlemişse daraltılıyor. Fazla cilt dokusu çıkarılıyor. Gerekliyse meme dokusu da çıkarılarak küçültme de yapılabiliyor. Ayrıca ameliyat sırasında cilt altı dokulardan oluşturulan “iç sütyen yapısı” göğüslerin uzun süre dik kalmasını sağlıyor.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilecekler

Ameliyattan en az 2-3 hafta önce kanama riski oluşturan kan sulandırıcı gibi ilaçlar ve bitkisel takviyeler doktor kontrolünde bırakılıyor. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigaranın da ameliyattan önce bırakılması gerekiyor.

Hastanın kilo verme niyeti varsa ameliyattan önce olmalıdır. Çünkü ameliyat sonrası vücut ağırlığının yüzde 10’u kadar kilo kaybı bile memede ciddi deformasyona neden olabiliyor.

Ameliyat sonrası ağrılar hastanın bir gece hastanede takibi sırasında kolaylıkla kontrol altında tutuluyor. Hasta ameliyat sonrası 1 hafta – 10 gün içinde normal yaşamına tamamen dönüyor. Ama ortalama iki ay boyunca meme dokusunun darbe vb gibi travmalardan korunması gerekiyor.