Revizyon Burun Estetiği

Burnumuz, anatomik olarak kıkırdak ve kemik çatıdan oluşan bir piramide benziyor. Bu piramit yapı, ‘septum’ adı verilen kıkırdak ve kemikten oluşan ayırıcı bir bölmeyle ikiye ayrılıyor. Nefes alırken havanın geçtiği burun pasajlarında, çeşitli nedenlerle daralmalar olabiliyor. Bu da nefes alma güçlüğüne yol açıyor. Mekanik tıkanmaların nedeni genellikle, burun duvarı yani septum eğrilikleri ve burun içindeki etlerde büyüme nedeniyle oluşuyor. Dinamik tıkanmalara ise burnun hareketli kısımları (Valf bölgeleri) neden oluyor. Bu sorunlar, doğuştan olabileceği gibi, ameliyatlar veya travmalara bağlı olarak meydana gelebiliyor.

Burun estetiği ameliyatlarının yaklaşık yüzde 10’nunda, istenmeyen bazı sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu da burun ameliyatı sonrası ikinci bir revizyon ameliyatını mecburi hale getirebiliyor. Revizyon ameliyatlarında, Rinopilasti sonrası gelişebilecek istenmeyen şekil bozukluklarının yanı sıra, burundaki fonksiyonel sorunlar da düzeltilebiliyor. Ancak revizyon burun ameliyatı için ilk burun estetiği sonrası en az 9 ay, hatta mümkünse bir yıl geçmiş olması gerekiyor.

Rinoplasti ameliyatlarında burnun sadece estetik görünmesi değil, fonksiyonel olarak da sorunsuz olması önem taşıyor. Bu açıdan bakıldığında, en dar yerin burun kökü olması, burun şeklinin de uca doğru hafif genişleyerek gelmesi fonksiyonel açıdan en ideal şekildir. Bazen burun ameliyatlarında, daha güzel ve kibar bir burun şekli elde edebilmek için yapılan işlemler nedeniyle bazı önemli anatomik bölgelerde deformiteler oluşabiliyor. Klasik burun estetiğinde kemik çatı daraltılıyor, kıkırdak çatı küçültülüyor ve burun ucu inceltiliyor. Ameliyat sırasında bazı bölgelere dikkat edilmediğinde hem ameliyat sonrası istenmeyen şekil bozuklukları, hem de zor nefes alma problemleri ortaya çıkabiliyor.

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucunu inceltmek için kıkırdakların gereğinden fazla alınması bu bölgeyi zayıflatabiliyor. Bu da burun deliklerinin tamamen kapanmasına dahi neden olabiliyor. Burun ameliyatı sonrasında oluşan bu deformasyonu düzeltebilmek için ise revizyon burun estetiği ameliyatı sırasında kulak arkası veya kaburgadan alınan kıkırdak greftleri kullanılıyor. Bu şekilde burnun tekrar eski güçlü yapısına kavuşturulması amaçlanıyor.

Revizyon Ameliyatları Hangi Durumlarda Şarttır?

İlk ameliyat sonrası kişide derin nefes alırken burun valfinin kapanması veya içeri yeteri kadar hava girmemesi sorunu yaşanıyorsa; burun sırtındaki kemerin yeteri kadar alınamamasına bağlı olarak estetik görünümde bozukluk varsa; ilk ameliyatta burun ucundaki düşüklük giderilememiş ya da burun ucunda şişlik gibi bir görüntü kaldıysa; burun ucunun çok kaldırılması nedeniyle burun deliklerinin karşıdan bakıldığında görülmesi söz konusuysa veya burun ile yüz boyutu arasında orantısızlık varsa revizyon burun ameliyatı gerekebiliyor. Yine aynı şekilde ilk ameliyatta burnun yüze göre orantısız bir şekilde küçültülmesi ya da yeterince küçültülmemesi de revizyon aemliyatı gerektiren durumların başında geliyor.

Revizyon Burun Estetiğine İhtiyaç Duyulmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hiçbir cerrah burun estetiği ameliyatından sonra revizyona ihtiyaç duyulmasını istemez. Bu nedenle rinoplasti ameliyatı öncesi hastanın iyi bir araştırma yapması ve beklentilerini gerçekçi olarak belirlemesi çok önem kazanıyor. Ayrıca cerrah veya merkez araştırırken dikkat edilecek kriterler de daha sonra yaşanacak hayal kırıklıklarının önüne geçilmesini sağlayabiliyor. Tüm bunlar için:

  • Burun estetiği konusunda deneyimli bir cerrah tercih edin.
  • Muayene ve değerlendirme için cerrahın size yeterli zamanı ayırdığından emin olun.
  • Ameliyat öncesi ve sonrası planlarını detaylıca konuşun.
  • Ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek sorunlarla ilgili acil durum planlarını konuşun.
  • Ameliyat için seçtiğiniz cerrahın revizyon oranını araştırın.
  • Ameliyattan ortalama bir yıl sonra burnunuzun beklenen şeklini alacağını unutmayın.