Sakal – Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyıklar, pek çok erkeğin dış görünümü açısından en az saçları kadar önem verdiği bir stil belirleyici olabilir. Yanık, yaralanma, kesik, çeşitli hastalıklar, genetik faktörler gibi çeşitli sebeplerle yaşanabilen sakal veya bıyık kaybı, yüzde hemen göze çarpan rahatsız edici bir görünüme neden olabilir. Bu sorunun giderilmesinde erkeklerin yardımına saç ekimi kadar sakal ekimi ve bıyık ekimi de yetişiyor.

Sakal ve bıyık ekimi ile kayıp sakalın veya bıyığın yeniden doldurulması, sakal veya bıyık seyrekliğinin giderilmesi, sakal ya da bıyığın istenen şekle getirilmesi mümkün olabiliyor.

Sakal ve Bıyık Ekimi Nasıl yapılır?

Sakal ve bıyık ekimi, enseden, boyundan veya sakalın belirli bölgelerinden alınan kıl kökleri ile yapılıyor. Kıl kökünün, tıpkı saç ekiminde olduğu gibi “çıkış yönüne göre” açılan kanallara yerleştirilmesi işlemin sonuçları açısından çok önem taşıyor. Genellikle 24 yaş üstü erkeklere tavsiye ediliyor. Kişinin sağlık durumu ve geçmiş hastalık öyküsü de dikkate alınıyor.

İşlemin yapılacağı bölgede detaylı bir inceleme yapılıyor. Hem bıyığın hem de sakalın olduğu bölge ayrı ayrı kontrol ediliyor. Nerelerde dökülme var, dökülmenin olası nedenleri, ne kadar kıl köküne ihtiyaç duyulacağı ve bunların hangi bölgeden alınacağı tespit ediliyor. Toplanacak greft sayısı, kişinin tercihleri, yüz yapısı, köselik durumunun olup olmaması gibi farklı faktörlere göre belirleniyor. İşlem sırasında lokal anestezi uygulanıyor.

Sakal ve Bıyık Ekimi İçin Hangi Yöntem Kullanılır?

Sakal ve bıyık ekiminde de kökleri elde edebilmek için mutlaka ensedeki kıl kökleri inceleniyor. Çünkü en verimli saç kılları burada bulunuyor. Elbette bu köklerin sayısı, görümünü ve özellikleri önem taşıyor. Sakal için genellikle elmacık kemikleri ve boyun bölgesi tercih ediliyor. Ense kılları sakal kıllarından daha incedir. Bıyık ekimi işlemi için en ideal kıl kökleri genellikle ensededir. Kellik ya da seyreklik sorununda sakaldan saç ekimi yapılabildiği gibi, bıyık problemlerinde de ense bölgesindeki saçlardan ekim gerçekleştirilebiliyor.

Sakal ve bıyık ekiminde genellikle FUE yöntemi tercih ediliyor. Tek tek toplanan greftler özel bir solüsyonda bekletiliyor. Greftlerin sakal ve bıyık bölgelerine yerleştirilmesinden önce, kıl kökleri için kanallar açılıyor. Ne kadar greft kullanılacaksa kanal sayısı ona göre ayarlanıyor. Daha sonra kıl kökleri tek tek bu kanallara yerleştiriliyor. Ekim sırasında sakal ve bıyığın çıkış yönü dikkate alınarak işlemin tamamlanması sakal ekimi sonrası başarılı bir sonuç açısından önemli. Bıyık için genellikle 300 ila 500 kök yeterliyken, sakalda ortalama 1000 ila 3 bin kök kullanılıyor.

Sakal ve bıyık ekimi işleminin sonuç vermesi çok uzun bir zaman almıyor. Birkaç hafta içinde ekilmiş olan tüm bıyık ve sakal önce dökülüyor. Endişe edilmesine gerek yoktur, çünkü asıl sağlıklı kılların uzaması dördüncü aydan itibaren gerçekleşiyor. 6 ay sonra ise tamamen ve net sonuca ulaşılıyor.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sakal bıyık ekiminin ertesi günü sürtünme yaratacak kıyafetlerin giyilmemesi öneriliyor. İlk gün kişinin sırt üstü yatması önemli. Sakal ve bıyık bölgesine kesinlikle bandaj yapılmamalı. Kıllar bandaja yapışabilir. İşlem sonrası yüzün 48 ila 72 saat yıkanmaması gerekiyor. Enfeksiyon riskine karşı saç ekimi sonrası kullanılan ve uzmanın önereceği temizlik ürünleriyle yüz yıkanmalı. İlk yüz yıkama işleminde ovalama yapılmamalı, okşar tarzda işlem gerçekleştirilmeli. İlk traş için önerilen, ekim işleminden sonraki 12. gündür. Köklerin tam tutunabilmesi için bu süre önem taşıyor. 12 gün sonra kişi ister traş makinesi, isterse jiletle sakal ve bıyık kesme işlemini gerçekleştirebiliyor.