Sedasyonlu Saç Ekimi

Günümüzde saç ekim işlemlerinin neredeyse tamamı artık “Sedasyon” altında, işlemi yaptıracak kişinin hem işlem sırasında kaygı düzeyini azaltmaya yarayan, hem de saatler sürebilen saç ekim işlemini daha acısız bir şekilde geçirmesine olanak sağlayacak şekilde yapılabiliyor. Sedasyon, en basit anlamıyla, çeşitli tıbbi ve medikal prosedürlerde ağrı ya da rahatsızlık verecek girişimlerden önce kişiye anestezi hekimi tarafından sakinleştirici ilaç uygulanması olarak özetlenebilir.

Sedasyonda kişiye damar yolundan analjezik (Ağrı kesici) ve sedatif (Hafif sersemletici, rahatlatıcı) ilaç kombinasyonları uygulanıyor. Bu ilaçlar hastada hafif bir uyku hali, rahatlama ve keyif hissi oluşturuyor. Kişinin bilinci kesinlikle açıktır, konuşabilecek durumdadır. Sedasyonlu saç ekimi; FUE, Safir FUE ve DHI gibi saç ekim operasyonları sırasında kullanılabiliyor.

Sedasyon İşlemi Nasıl Uygulanır?

Saç ekiminde sedasyon uygulaması yaklaşık 1-2 dakika sürüyor. Saç ekimi operasyonu öncesi kişiye damar yolu açılıyor ve buradan bir anestezi hekimi tarafından uygun dozda ve uygun ilaçlar seçilerek veriliyor. İlaç damara verildikten sonra doktorun hasta için en uygun gördüğü saç ekim tekniklerinden birinin uygulanmasına başlanabiliyor. Sedasyonun etki süresi, operasyonunun alacağı zamana göre anestezi doktoru tarafından ayarlanabiliyor.

Sedasyonlu Saç Ekimine Hangi Durumlarda Başvurulur?

Saç ekim işlemleri sırasında bazı hastalara lokal anestezi yöntemi ile bazılarına ise sedasyon uygulanarak işlem yapılabiliyor. Kişinin saç ekimi operasyonunu ağrısız ve sorunsuz bir şekilde atlatabilmesini sağlayan anestezi yöntemleri arasında yer alan sedasyonlu saç ekiminde kişi, lokal anestezi uygulamasından çok daha rahat ve acısız bir şekilde işlemi atlatabiliyor. Kimlerde sedasyon tercih edilmeli sorusunun yanıtı ise şu şekilde özetlenebilir:

  • İğne fobisi olan kişiler
  • Kaygı bozukluğu bulunanlar
  • Ağrı eşiği çok düşük olanlar
  • Kalp veya tansiyon hastaları