TDF Saç Ekimi

TDF yani “Two Days Fue” yöntemi ile saç ekimi, saç ekiminde kullanılan farklı teknoloji türlerinden bir diğeri. Bu yöntemde dikkat çeken fark, özellikle saçlarındaki dökülme oranı çok yüksek olan kişilerde, çok yüz güldürücü sonuçlar verebilmesi. TDF’de, saçlarındaki dökülme oranı fazla olanlara, iki gün peş peşe gerçekleştirilecek seanslarda ekim işlemi yapılıyor. Saçtaki açık bölgenin kapanması için birden fazla seans gereken hastalar için diğer tekniklerde 8 ila 12 ay ara verilmesi gerekirken, TDF saç ekiminde bu kadar süre beklenmesine gerek duyulmuyor.

TDF saç ekimi sonuçları açısından ön, arka ve orta saç bölgesi komple açık olan kişilerde çok daha fazla tercih ediliyor. Uzun saatler alabilen saç ekimi işlemi için sürekli vakit bulamayan ya da saç ekimi sonrası günlük hayatına bir an önce dönmesi gereken kişilerde, oldukça başarılı ve etkili bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Diğer saç ekim yöntemlerinde günde 4 bin 200 civarı greft ekimi yapılırken, TDF yönteminde günde ortalama 3 bin civarı greft nakli yapılarak iki günün sonunda ortalama 6 bin ila 6 bin 500 grefte ulaşılabiliyor.

TDF Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Bu yöntem de FUE saç ekimi’nde olduğu gibi lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. İşleme başlamadan önce, ekim yapılacak alan ile donör alan belirleniyor. Daha sonra bu alanlar lokal anestezi ile uyuşturuluyor. Sağlıklı kıl köklerinin yani greftlerin toplanacağı donör alan, iki bölgeye ayrılıyor. İlk gün ekim yapılacak bölgenin yarısında kanallar açılıyor ve donör bölgenin yarısından toplanan greftler buraya naklediliyor. İşlemin sonunda, ertesi gün ekim yapılacak bölgenin kanalları açılıyor ve işlem sonlandırılıyor. Bu şekilde, birinci gün işlemlerin yaklaşık yarısı tamamlanmış oluyor.

İkinci gün, greflerin alınacağı donör alanının, bir gün önceki dokunulmayan bölgesinden, saç kökleri toplanıyor. Bu kökler, yine bir gün önce açılarak hazır halde bırakılan kanallara yerleştiriliyor. Bir greftte 2 ila 3 sağlıklı kıl kökü olduğu düşünülürse TDF yöntemi sonrası ortalama 6 bin 500 greft ile büyük açıklıkların saça kavuşması çok daha mümkün oluyor. Üstelik bu kadar yüksek sayıda ekim işlemi uygulanan kişide, kısa sürede bu işlemin gerçekleştirilmesi ayrıca bir memnuniyet sağlıyor.

TDF Yöntemini Kimler Tercih Etmeli?

TDF yöntemi, cinsiyet fark etmeksizin özellikle avuç içi kadar bir alanda saç kaybı olan kişilerden başlayarak, halk arasında “Demirel saçı” olarak bilinen türden büyük boyutlu kelliklere dek, oldukça başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir.

İyileşme Süreci Nasıldır?

TDF’de iyileşme süreci de diğer saç ekimi teknikleriyle aynıdır. Saç ekimi sırasında ekim yapılacak alana Acell tedavisi uygulanarak iyileşme sürecinin hızlanması sağlanabiliyor. Saçsız bölgede açılan tüm kanallar lateral slit tekniği ile açıldığından, işlem sonrası oluşabilecek şişlik, ödem, ağrı gibi şikayetler minimuma iniyor.

Sonuçları Ne Zaman Görmek Mümkün?

TDF yönteminde saç ekilen bölgeye göre sonuçların fark edilmesi değişkenlik gösterebilir. Alnın üst bölgesine ekim işlemi yapıldıysa ortalama 7 ayda saçların yüzde 70’ lik kısmının çıkması bekleniyor. Saç ekilen alan başın tepe bölgesindeyse bu bölge ön tarafa göre daha fazla kılcal damar alanına sahip olduğu için daha iyi besleneceğinden, ortalama 9 ay sonunda yüzde 100 sonuçlar gözlenebiliyor.