Tıraşsız Saç Ekimi

Traşsız saç ekimi aslında farklı bir teknikten ziyade, kişinin tercihine bağlı olarak yapılabilen, DHI saç ekimi veya FUE saç ekimi gibi farklı yöntemlerin, saçları traş etmeden uygulanabilen halidir. Saç ekimi işlemi için traşlanan saçların kötü durduğunu düşünen ve bu sebepten saç ekim uygulamasını yaptırmaya cesaret edemeyen hastalar için oldukça ideal bir seçenek.

Traşsız saç ekiminde de normal saç ekim teknikleri kullanılıyor. Kısmi saç ekimi ve tam traşsız saç ekimi olarak iki şekilde yapılabiliyor. Kısmi saç ekiminde sadece ense bölgesinden küçük bir alan (10 x 5 cm) traşlanıyor ve bölgesel traşlama sayesinde buradan 1000 – 1500 civarı greft çıkarılıyor. Bu şekilde seyreklik sorununa çözüm sağlanabiliyor. Ancak yoğun saç dökülmesi ve kelleşmeler için ya tam traş yapılması ya da işlemin tamamının tam traşsız olarak sürdürülmesi gerekiyor.

Traşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Traşsız saç ekiminde hastanın saçı, istediği uzunluktayken ekim işlemi gerçekleştiriliyor. İşleme, hastanın saç köklerinin alınacağı bölgenin belirlenmesiyle başlanıyor. Bu bölgenin, saçların güçlü bir şekilde yeniden çıkacağı bir bölge olması önem taşıyor.

Daha sonrasında ise uzman, kişinin tercih ettiği ya da ona en uygun saç ekim yöntemlerinden birini kullanarak ekibinin yardımıyla birlikte hastanın donör bölgesinden belirlediği saç köklerini tek tek toplar. Saç kökleri temizlenerek ekime hazır hale getirilir. Saç köklerinin, istenen bölgeye ekilmesiyle operasyon sonlanır. Operasyon, donör bölgeden saç kökleri teker teker alındığı ve aynı şekilde teker teker ekildiği için, büyük bir özveri, zaman ve sabır gerektirir. Bu nedenle de traşlı saç ekiminden daha uzun sürebilir.

Hangi Yöntemler Kullanılır?

Tıraşsız saç ekiminde üç farklı yöntem kullanılabilir. DHI (Tamamen tıraşsız yöntem), FUE (Kısmi traşlı yöntem) ve normal saç ekimi (FUT). Bunlar içerisinde en gelişmişi DHI yöntemidir. Hiç traş gerektirmiyor. FUE ve FUT yöntemlerinde ise donör bölgenin tıraş edilmesine ihtiyaç duyuluyor. Traşlı saç ekiminde saçlar, ekim yapılacak bölgede açılan kanala eklenirken; traşsız saç ekiminde herhangi bir kanal açılmıyor. Kıl kökleri cerrahın kullandığı cerrahi choi implant kalemiyle tek tek ekiliyor, böylece daha doğal bir görüntü elde edilmiş olunuyor ve boşluklar daha sık bir biçimde doldurulabiliyor (DHI).

Ayrıca tıraşsız operasyondaki iyileşme hızı, normal saç ekimine göre daha yüksektir. Kısmen tıraşlı (FUE) ekim tekniğinde ise yalnızca donör bölgedeki saçlar 1-3 milimetre kısalığına kadar traşlanıyor, saçlar yine DHI tekniğindeki gibi tek tek alınıyor, çıkma yönünde ekiliyor. DHI tekniğinde saç kökleri alındıktan çok kısa bir süre sonra ekiliyor, bu sayede kıl köklerinin zarar görme ihtimali en aza indiriliyor. FUE tekniğinde ise toplanan kıl kökleri, özel bir solüsyon içerisinde bekletiliyor. FUE tekniği daha geniş alanlara ekim yapılması için daha avantajlıyken, DHI tekniğinde daha sık bir görünüm için tercih edilebiliyor.

Tıraşsız Saç Ekiminin Avantajları Neler?

Bu uygulamanın en büyük avantajı, hastanın saç ekimi sonrası sosyal hayatına hemen dönebilmesidir. Traşsız saç ekiminin başka bir avantajı da saç ektirmek isteyen ancak bu sırada da uzun saçlarından vazgeçmek istemeyen veya kısmi kellik veya seyreklik yaşayan kadınlar için de iyi bir seçenek olmasıdır. Diğer saç ekim yöntemlerine nazaran tek olumsuz tarafı, işlemin saçlar traş edilmeden yapıldığı için çok daha fazla dikkat ve zaman gerektiriyor olmasıdır. Bu uygulamanın saç ekimi sonuçlarının başarısı açısından bir olumsuzluğu kesinlikle söz konusu değildir. Ayrıca işlem sonrası oluşan kızarıklık, kabarıklık gibi semptomlar traşlı saç ekimindekine göre çok daha kısa sürede iyileşiyor. Traşsız saç ekim yönteminde kıl kökleri, hedeflenen bölgeye çok daha sık bir şekilde ekilebiliyor.