Yüz Germe

Genç ve estetik yüz hatlarına sahip olmak kadın olsun erkek olsun hemen herkesin isteği. Ancak zaman, tüm vücutta olduğu gibi cilt üzerinde de yıpratıcı bir etki yaratıyor. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte deride meydana gelen gevşeme ve sarkma; stres, zararlı alışkanlıklar ve sağlıksız beslenmenin de etkisiyle gitgide artarak hem fiziksel hem de duygusal açıdan çeşitli olumsuzluklara yol açabiliyor. Ayrıca obezite tedavisi ve hızlı kilo alıp verme de ciltte gevşemelerin meydana gelmesine sebep olabiliyor. Bu da kişinin kendine olan güvenini ve yaşam motivasyonunu düşürüyor. Günümüzün gelişkin estetik cerrahi yöntemleri sayesinde neyse ki bu sorun kalıcı, güvenli ve konforlu bir şekilde çözümleniyor. Günümüzde kadınlar kadar erkekler tarafından da rağbet gören yüz germe ileciltte oluşan gevşeme ve sarkmalar gideriliyor; yüz genç, dinç ve sağlıklı bir ifade kazanıyor. Üstelik yüz gerdirme ameliyatı diğer yüz estetiği işlemleriyle birleştirilebiliyor; böylelikle kişi yepyeni bir görünüme kavuşarak yeni imajıyla göz dolduruyor.

Yüz germe operasyonu cildin altındaki kas tabakasının etrafını saran “fasya” adı verilen zarın yukarı kaldırılarak ideal yerine oturtulması prensibine dayanıyor. Ameliyat kişinin ihtiyacına göre kaş kaldırma, boyun germe ve göz kapağı estetiğiyle desteklenebiliyor. Hatta botoks, doku transferi ve yağ enjeksiyonu uygulamaları da sürece eklenerek daha etkili sonuçlar elde edilebiliyor.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır? 

Tıpkı diğer yüz estetiği işlemlerinde olduğu gibi yüz gerdirme ameliyatı öncesinde de kişi detaylı bir cerrah muayenesinden geçiyor. Deride meydana gelen sarkma ve gevşemeler tespit edilerek en uygun tedavi planı hazırlanıyor. Yaşlanmaya bağlı oluşan deformasyonlarda hastanın fotoğrafları incelenerek yıllar içindeki değişim gözleniyor. Sonrasında ideal yüz şekli planlanarak yüz gerdirme operasyonu aşamasına geçiliyor. 

Genel anesteziyle yapılan ameliyat sırasında kulak önünden ense bölgesine doğrukesiler açılarak yüz derisinin serbest kalması sağlanıyor. Bu sayede yağ yastıkçıkları ideal bölgeye taşınıyor vegereken yerlere yağ enjeksiyonu yapılıyor. Bu sayede yüze eskisine kıyasla daha canlı ve diri bir ifade kazandırılıyor. Kişinin beklenti ve ihtiyaçlarına bağlı olarak gerekirse göz kapağı kaldırma, alın ve boyun germe işlemlerinin de eklendiği operasyon, genellikle 2 ila 5 saatte tamamlanıyor. 

Ameliyatın ardından kişi sadece 1 gece hastanede kalıyor ve taburcu ediliyor. İyileşme süreci boyunca operasyon esnasında oluşan izler hızla siliniyor ve 6 ay ila 1 yıliçinde neredeyse tamamen kayboluyor. 

Yüz germe ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Yüz gerdirme ameliyatının ardından özellikle ilk günleri istirahat ederek geçirmek önemli. Geceleri yatış pozisyonunun yüze fazla baskı oluşturmayacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Operasyon sonrasında ameliyat bölgesine buz uygulayarak morlukların azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç halinde ağrı kesici alarak daha rahat bir iyileşme süreci yaşamak mümkün.

Yüz estetiği yaptıranlar ortalama 15 gün içinde aşırı vücut performansı gerektirmeyen işlere dönebiliyor. Ameliyat bölgesinde meydana gelen his kaybı genellikle bir haftada geçiyor. Operasyon esnasında kendiliğinden eriyen ipler tercih edildiğinden dikişlerin alınmasına da gerek kalmıyor. Ameliyattan sonra yüz bölgesinde herhangi bir iz kalmaması adına en az 6 ay boyunca doğrudan güneş ışığına çıkılmaması, zorunlu durumlarda ise mutlaka yüksek korumalı güneş kremi sürülmesi öneriliyor.

Kimler yüz germe ameliyatı yaptırabilir? 

Sağlığa ilişkin zorunlu haller dışında yasal olarak sadece 18 yaşını dolduran ve yüzünde sarkma ve kırışıklık gibi şikayetleri bulunan kişilere yüz gerdirme ameliyatı yapılıyor.

Spot:İleri yaş, aşırı kilo alıp verme veya yağ aldırma operasyonu gibi nedenlere bağlı olarak yüzde meydana gelen sarkmalar, yüz germe ameliyatıyla kolayca düzeltilebiliyor. Doku transferi, yağ enjeksiyonu ve botoks uygulamalarıyla desteklenebilen işlemin sonunda kişi yepyeni yüz hatlarına ve daha çekici bir ifadeye kavuşuyor.